avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura incompleta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura incompleta


daca un client da banii dar refuza sa primeasca si sa dea detalii pentru factura si chitanta
si nu stim decat numele si prenumele , cum procedam la intocmirea facturii? Scriem doar numele si prenumele...

Dvs cum ati proceda intro situatie "jenanta" ca aceasta, cum e corect sa se procedeze?
1) totusi avocatii sunt pfa, dar nu dau factura......(ei de ce nu sunt obligati sa dea factura...)
....
2) cat de grav e ca nu a semnat clientul factura, adica ce dezavantaj exista? ce s-ar putea invoca
1. Sunt si avocati care emit factura ... cel putin avocatul firmei la unde lucrez emite factura intotdeauna. Ei tin un registru de incasari, daca imi aduc bine aminte, si platesc impozitele si cotizatiile dupa sumele incasate. Dar nu sunt sigura... cred ca ar trebui sa ne ajute un avocat la aceasta chestiune. Oricum, nu cred ca se aplica in cazul dvs.
2. Semnarea de primire a facturii nu este obligatorie. Emiterea ei in cazul in care nu aveti casa de marcat este! Nu se poate numai cu chitanta.
Exemplarul 1 a facturii se poate predea personal sau se poate trimite cu posta. Sunt de acord cu d-na Monica: avand in vedere ca este platita, lipsa semnaturii nu ar trebui sa fie problema.
Ce puteti risca? Clientul fiind persoana fizica, neavand toate datele clientului si factura nefiind semnata, in cazul unui control se poate presupune ca de fapt acel client este unul fictiv si factura s-a emis pentru a "regulariza" un pic vanzarea la negru. Ca urmare poate urma un control riguros a intregii activitati.

Insa, asa cum v-am scris si mai inainte, problema este ca ar trebui sa emiteti bon fiscal.
Cred ca mai degraba veti avea probleme din cauza lipsei casei de marcat decat din cauza ca aceea factura nu este semnata de primire. Faptul ca sunteti PFA nu va scuteste de utilizarea casei de marcat fiscala. (Mama mea este coafeza cu norma de venit dar este obligata sa utilizeze casa de marcat!)
Va recomand sa citit legislatia in vigoare in acest sens:
www.avocatnet.ro/content/art...
@c_barta, potrivit legii daca este traducator autorizat nu este obligat sa foloseasca casa de marcat. Se incadreaza la exceptii.
"fictiune" - daca vine clientul , nu semneaza factura pentru ca refuza cu obstinatie, eu completez factura si chitanta,
si ma trec tot pe mine la Persoana delegatului - Date privind experditia - este corect sau incorect? (adica eu emit factura... si tot eu sunt cel care a luat banii de la client si i-a adus spre achitarea serviciului....) ( stiu ca e ciudat, dar astept raspunsurile dvs, iar factura mea nu ramane nesemnata, chiar daca e semnata de doua ori de mine la emitere si la delegat)
Mai bine ma fac de ras acum si intreb decat sa aflu mai tarziu... consecintele...

reformulez: Delegatul poate sa fie efectiv ORICINE.. inclusiv cine a emis factura?


Ultima modificare: Luni, 8 August 2011
ContSters83715, utilizator
Rubrica de "delegat" nu mai este obligatorie in cazul prestarii de servicii. Elementele obligatorii pt factura cf art. 155 din CF sunt urmatoarele:

(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) data la care au fost livrate bunurile/prestate serviciile sau data încasării unui avans, în măsura în care această dată diferă de data emiterii facturii;
d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală, ale persoanei impozabile care emite factura;
e) denumirea/numele furnizorului/prestatorului care nu este stabilit în România şi care şi-a desemnat un reprezentant fiscal, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153, ale reprezentantului fiscal;
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă;
g) denumirea/numele beneficiarului care nu este stabilit în România şi care şi-a desemnat un reprezentant fiscal, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153 ale reprezentantului fiscal;
h) denumirea şi cantitatea bunurilor livrate, denumirea serviciilor prestate, precum şi particularităţile prevăzute la art. 1251 alin. (3) în definirea bunurilor, în cazul livrării intracomunitare de mijloace de transport noi;
i) baza de impozitare a bunurilor şi serviciilor sau, după caz, avansurile facturate, pentru fiecare cotă, scutire sau operaţiune netaxabilă, preţul unitar, exclusiv taxa, precum şi rabaturile, remizele, risturnele şi alte reduceri de preţ;
j) indicarea cotei de taxă aplicate şi a sumei taxei colectate, exprimate în lei, în funcţie de cotele taxei;
k) în cazul în care nu se datorează taxa, trimiterea la dispoziţiile aplicabile din prezentul titlu sau din Directiva 112 sau orice altă menţiune din care să rezulte că livrarea de bunuri sau prestarea de servicii face obiectul unei scutiri sau a procedurii de taxare inversă;
l) în cazul în care se aplică regimul special pentru agenţiile de turism, trimiterea la art. 1521, la art. 306 din Directiva 112 sau orice altă referinţă care să indice faptul că a fost aplicat regimul special;
m) dacă se aplică unul dintre regimurile speciale pentru bunuri second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi, trimiterea la art. 1522, la art. 313, 326 ori 333 din Directiva 112 sau orice altă referinţă care să indice faptul că a fost aplicat unul dintre regimurile respective;
n) o referire la alte facturi sau documente emise anterior, atunci când se emit mai multe facturi sau documente pentru aceeaşi operaţiune.


@D-na Monica, aveti dreptate, acum am citit si normele de aplicare a OUG 28/1999.
Ultima modificare: Luni, 8 August 2011
Cs B, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un if si am nevoie de unele lamuriri eleonor eleonor am infiintat un if care se ocupa cu comert si a`si vrea sa stiu daca pot taia factura fiscala si ce fac cu cele doua facturi care se imprima in facturier?nu ... (vezi toată discuția)
Greseala mare: chitante catre persoane fizice - cum pot repara situatia hordymulberry hordymulberry Buna ziua. Am cam incurcat borcanele. Am trimis prin curier catre 5 persoane fizice distincte pe langa factura si chitanta. In paralel trimisesem si la ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri contabilitate cmi nicoleta_gheorghe nicoleta_gheorghe Buna ziua, am infiintat de curand un CMI stomatologie, neplatitor de TVA si am cateva nalamuriri, daca ma poate ajuta cineva : 1.activitatea se ... (vezi toată discuția)