Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Copie contract telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Copie contract telefonie

Buna ziua. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine o copie dupa contractul pentru servicii de telefonie,si daca exista reglementari in acest sens in care institutia cu care am incheiat contractul este obligata sa-mi elibereze aceasta copie?
In general contractele se fac in atatea exemplare cate parti sunt implicate in contract.

Legal nu exista nici o obligatie ca o parte sa ii faca celeilalte o copie a contractului, in cazul in care o parte pierde documentul.

Insa bunul simt, si gradul de civilizatie recomanda acest lucru. Si cel mult se poate pretinde preluarea costurilor de genul hartie, copiere, eventual cautatul documentelor.

Demersul este simplu. Mergeti si rugati sa vi se elibereze copia.
kappauser a scris:

In general contractele se fac in atatea exemplare cate parti sunt implicate in contract.

Legal nu exista nici o obligatie ca o parte sa ii faca celeilalte o copie a contractului, in cazul in care o parte pierde documentul.

Insa bunul simt, si gradul de civilizatie recomanda acest lucru. Si cel mult se poate pretinde preluarea costurilor de genul hartie, copiere, eventual cautatul documentelor.

Demersul este simplu. Mergeti si rugati sa vi se elibereze copia.