avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Copie contract telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Copie contract telefonie

Buna ziua. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine o copie dupa contractul pentru servicii de telefonie,si daca exista reglementari in acest sens in care institutia cu care am incheiat contractul este obligata sa-mi elibereze aceasta copie?
Cel mai recent răspuns: doru285 , utilizator 16:21, 13 Iulie 2011
In general contractele se fac in atatea exemplare cate parti sunt implicate in contract.

Legal nu exista nici o obligatie ca o parte sa ii faca celeilalte o copie a contractului, in cazul in care o parte pierde documentul.

Insa bunul simt, si gradul de civilizatie recomanda acest lucru. Si cel mult se poate pretinde preluarea costurilor de genul hartie, copiere, eventual cautatul documentelor.

Demersul este simplu. Mergeti si rugati sa vi se elibereze copia.
kappauser a scris:

In general contractele se fac in atatea exemplare cate parti sunt implicate in contract.

Legal nu exista nici o obligatie ca o parte sa ii faca celeilalte o copie a contractului, in cazul in care o parte pierde documentul.

Insa bunul simt, si gradul de civilizatie recomanda acest lucru. Si cel mult se poate pretinde preluarea costurilor de genul hartie, copiere, eventual cautatul documentelor.

Demersul este simplu. Mergeti si rugati sa vi se elibereze copia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere acte copii xerox proprietar euely euely Buna ziua, Am primit o cerere de la un proprietar adresata domnului Presedinte al C. Executiv, solicitand eliberarea unor copii xerox la ultimul proces verbal ... (vezi toată discuția)
Verificare a unui inscris - durata de vechime. Just-drept Just-drept Am primit copii de pe un inscris care cica ar fi conform cu originalul. Eu am dubii, cred ca inscrisul acesta este inventat. Am solicitat verificarea ... (vezi toată discuția)