Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela minorilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela minorilor

Buna ziua,sunt casatorita in Italia cu un cetatean roman,avem o fetita iar acum sunt din nou insarcinata,avand in vedere ca situatia casniciei este in proces de despartire(neoficial inca)eu care sunt casnica el munceste,ce posibilitati exista ca,copii sa ramana in tutela mea?

Nu ati precizat care este varsta fetitei.
Acest aspect este important deoarece, dat fiind varsta si sexul, instantele incredinteaza spre crestere si educare acesti copii catre mama cu motivarea ca, la varste fragede, copii au navoie in primul rand de mama iar legatura de afectiune este un a deosebit de puternica.
Pe langa aceste motive clasice ar trebui sa mai aveti in vedere si altele cum ar fi : disponibilitatile financiare (in masura in care puteti realiza venituri), locuinta in care ar trebui sa creasca minorii, disponibilitatea dvs afectiva de a va ocupa de cresterea minorilor, cine s-a ocupat efectiv de cresterea fetitei, principiul potrivit caruia minorii trebuiesc (pe cat posibil) sa creasca impreuna, etc.

Concluzie : aveti sanse importante sa vi se incredinteze ambii copii. Succes!