avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită somatie de plata
Discuție deschisă în Executare silită

somatie de plata

am luat un credit de la banca si de 3 ani nu am mai achitat si acum 4 zile ma trezesc cu o somatie de plata de la un biro executoriu prin care imi spune ca daca nu achit in 15 zile se va proceda silit conform legi asupra imobiluluin care il detin .se poate asa ceva fara o hotarare judecatoreasca? ce as putea face in cazul acesta? multumesc.as mai putea face cumva contestatie deoarece sa judecat dosarul fara a fi citata .
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2011
monageorge82, utilizator
se poate face executare fara nici o sentinta judecatoreasca deoarece contractul de credit este titlu executoriu.
se obtine doar incuviintarea executarii insa procedura este necontencioasa - adica fara citarea partilor.

puteti face contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatiei.
imi poate face banca o reesalonare a datoriei?sau ce se intampla pt ca eu vrea sa incep sa platesc
La aceasta intrebare va pot raspunde doar reprezentatii bancii. Mergeti si discutati cu ei.
ce se poate intampla la contestatie,judecatoria poate dispune reesalonarea datoriei? multumesc
nu, judecatoria doar verifica legalitatea executarii silite si a actelor de executare.

Alte discuții în legătură

Prescriere datorii leus leus O societate de recuperari, mandatara unei alte societati ,m-a notificat pe 03.03.2016 pentru un credit din 2005(era pe 5 ani), fara a imi indica data ... (vezi toată discuția)
Executarea silita ContSters111614 ContSters111614 Buna ziua.As dori si eu un raspuns .Anul trecut am luat pe firma un credit la care sotul a pus gaj masina,am platit primele 3 rate dupa care am intrat in ... (vezi toată discuția)
Cum pot amana o executare silita ? mihai2010 mihai2010 Am si eu o intrebare. Daca am contractat un credit de nevoi personale , pe persoana fizica , cu ipoteca asupra unui imobil, si ulterior am facut o refinantare ... (vezi toată discuția)