Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren

Buna ziua,
Pot cumpara un teren care nu are cadastru si intabulare?
Da. Mergeti la notar impreuna cu vanzatorul si notarul se va ocupa atat de intabularea terenului cat si de vanzare. Ideea este ca va costa mai mult. In rest, nu aveti nicio piedica.
Puteţi "cumpăra" orice teren, dar nu cu act autentic încheiat la notar, caz în care nu are loc transmiterea dreptului de proprietate de la vânzător la cumpărător...
Notarii nu se ocupă de întabulări sau de documentaţii cadastrale...;)
Corina Capotã, Avocat

Cum sa nu poata omul cumpara terenul cu act autentic? Isi face schita si de restul se ocupa notarul. Asta nu inseamna ca el intocmeste schita si el intabuleaza. Sunt persoane din cadrul biroului care se ocupa de toate astea, ca nu s-o duce notarul la carte funciara. Important este sa-si primeasca onorariul. Ce cumparator ar accepta sa cumpere terenul fara act autentic?
ContSters53919, utilizator
Scuză-mă Eva, dar în Braşov NICI UN NOTAR (sau funcţionar din cadrul biroului notarial) nu efectuează nici întabulări, nici documentaţii cadastrale. Poate, pe alte meleaguri...dar care ar fi temeiul legal, deoarece notarii nu au astfel de atribuţii, conform legii?
Există alte persoane specializate: experţi topografi, arhitecţi care au aceste atribuţii şi sunt singurii, din câte ştiu eu. Expertizele topo nu pot fi efectuate decât de un expert autorizat. Pentru întabularea construcţiilor, este nevoie şi de arhitect. ;)