avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Corect ?!
Discuție deschisă în Cultură generală

Corect ?!

Expresia "vizibil cu ochiul liber" este corecta sau nu ? Cu stima, NC.
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 09:42, 16 Iulie 2011
Este corecta expresia mai sus mentionata, dar nu stiu in ce masura era necesar acest topic :). Cu stima.
@mariusinho, deoarece este un forum de discutii diverse, iar userul nostru avea o nelamurire. :)
:) Este pleonasm, pentru ca vizibil = Care poate fi văzut (cu ochiul sau cu un instrument optic) (cf. DEX).
Completez spunand ca alaturarea obiectului (cu ochiul, fara sa mai conteze liber) este nefericita, pentru ca numai cu ochiul se poate vedea, nu cu alt organ de simt.
La fel, sunt gresite formularile am auzit cu urechile (mele), am vazut cu ochii mei (aici este dubla greseala la nivel semantic: am vazut - numai cu ochii se poate vedea- si am vazut ... mei - numai cu simturile mele pot percepe eu )
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2011
elena138, utilizator
Dar..ce se intampla atunci cand e vizibil doar la microscop? De aceea se considera a fi corecta afirmatia "vizibil cu ochiul liber", fiindca nu trebuie sa te folosesti de alte obiecte/instrumente pentru a vedea lucrul respectiv. Astfel, consideram, noi, poporul roman, cu mintile luminate pe care le avem, ca aceasta expresie este una corecta, dar care trebuie folosita in imprejurarile corecte. Punct si de la capat.
mariusinho a scris:

Dar..ce se intampla atunci cand e vizibil doar la microscop? De aceea se considera a fi corecta afirmatia "vizibil cu ochiul liber", fiindca nu trebuie sa te folosesti de alte obiecte/instrumente pentru a vedea lucrul respectiv. Astfel, consideram, noi, poporul roman, cu mintile luminate pe care le avem, ca aceasta expresie este una corecta, dar care trebuie folosita in imprejurarile corecte. Punct si de la capat.


Pai este ... invizibil sau microscopic. Pentru a putea fi vazut, folosim microscopul. Atunci spunem vizibil cu microscopul/telescopul etc. Adica mentionam instrumentul, nu organul vazului.
Si gata.... punct, daca asa vreti.:)
PS :"> mai trebuie si o restrictie numai/doar cu microscopul/la microscop, desi la este specializat pentru constructii locale, nu instrumentale.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
elena138, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat o sa reziste elena udrea ministru in guvernul romaniei ? Costinel Burca Costinel Burca Pentru ca vad ca Elena Udrea se pregateste sa iasa la pensie din functia de ministru , si pentru ca citii intr-un topic , daca traian basescu rezista 5 ani la ... (vezi toată discuția)
Camatarii bancari Costica33 Costica33 Am o experienta cu banca RAIFFEISEN unde se pare ca procedurile de lucru sunt inspirate de la tiganii camatari. Am furnizat la incheierea unui contract pentru ... (vezi toată discuția)
Prostituate in bloc angelik_tasia angelik_tasia In blocul nostru, undeva in zona Matei Basarab s-au aciuat 3 prostituate, si un barbat ( de etnie roma), locuiesc in apartamentul de deasupra mea, care este ... (vezi toată discuția)