Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... relatii sexuale cu o minora in varsta de 16 ani - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

relatii sexuale cu o minora in varsta de 16 ani - sarcina

Cu ceva timp in urma find la un chef am facut sex neprotezat cu o fata nestind ca este minora,acuma este gravida si parinti ei nu ma prea agreaza si nu stiu deocamdata de fata lor ca este gravida.ce sfaturi imi dati sa fac si daca am probleme cu legea cu fapta care am comiso?
Cati ani avea fata?
16 ani
Codul Penal
ART. 198
Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15 - 18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.
Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 - 3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

ART. 199
Seducţia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
ContSters103772, utilizator
Recunoasterea copilului va reprezenta o circumstanta atenuanta.
Eu recunosc copilu si tot ii zic ca sa vorbeasca cu parinti ei dar ei ii este frica ce patesc eu ceva deaia nu ii zice.Pentru fapta asta faci puscarie ca nu am prea inteles ce scrie in codul penal