Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna tuturor,

In cazul angajarii pe perioada de proba am exact aceleasi obligatii ca si un angajat pe durata nedeterminata (vanzator in magazin), dar nu am aceleasi drepturi, adica pot fi dat afara in orice secunda doreste angajatorul fara nici o motivare.
E adevarat?

Cu stima,
Zoli B.
Daca aveti un asemenea angajator, si lucrati cu teama si cu presiune, poate ca ar fi mai bine sa va cautati un alt loc de munca mult mai sigur. Stiu, nu este simplu, dar sa stati si cu teama ca raspundeti pt ceea ce nu faceti...... In alta ordine, ati putea sa va acoperi cu martori sau alte probe, iar la caz de... puteti sa va indreptati cu reclamatii impotriva angajatorului. Unii dintre acestia chiar merita sa le faci reclamatii la ITM, Administratie, Garda.... Multa bafta si foarte multa atentie din partea dvs!