Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal

Buna ziua! Pe data de 04.12.2010 am fost oprit de un echipaj al politiei circulatie al judetului Calarasi.In urma testelor mi s-a intocmit dosar penal ,conducere sub influenta bauturilor alcoolice.1,05 in sange.In luna iunie,cam pe la inceputul ei,am fost chemat la Politia Calarasi pentru intocmirea dosarului ce urmeaza a fi trimis catre instanta de judecata.Am primit si numarul de dosar 3975/P/2010.L-am cautat in lista dosarelor si nu l-am gasit(pe net).Mentionez ca nu am avocat(nu mi-am permis).Cam cat credeti ca mai am de asteptat pana voi fi chemat in instanta? Multumesc!
Acel nr. de dosar este al parchetului- indice /P/ inseamna parchet, deci nu aveati cum sa-l gasiti pe portal.
Deocamdata sunteti in faza de cercetare penala.
Dupa incheierea cercetarii, organele de cercetare penala vor intocmi un referat care va contine o propunere si dosarul va fi inaintat parchetului.
Procurorul poate confirma propunerea acestora sau nu.
In nici un caz nu veti putea fi trimis in judecata fara ca procurorul sa va citeze in vederea prezentarii materialului de urmarire penala, iar abia dupa prezentarea acestuia, procurorul va intocmi actul de inculpare ( rechizitoriul) si ulterior dosarul va fi inaintat instantei.

Cautati dosarul (folosind numele dvs drept criteriu) pe rolul Judecatoriei Calarasi. Daca nu il gasiti fie nu ati fost inca trimis in judecata fie vi s-a aplicat o sanctiune cu caracter administrativ si urmeaza sa fiti instiintat.
Puteti suna dvs la Parchet si sa intrebati care este stadiul dosarului cu nr 3975/P/2010.

Mentionez ca nu am avocat(nu mi-am permis).

Ce onorariu credeti ca ar solicita un avocat?
Multumesc mult!
Avand in vedere ca s-a intrat in vacanta instantele nu vor mai lucra decat cazurile speciale pana in septembrie. Deci nu stiu cam cat ar putea sa va mai tina pana cand ajungeti cu dosarul in instanta. Cat costa un avocat depinde de fiecare zona si de fiecare avocat la care veti face apel. Poate o sa gasiti unul care sa se multumeasca cu putin si sa aveti noroc.
Multumesc pentru informare!