avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... cheltuieli materiale nestocate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

cheltuieli materiale nestocate

Buna ziua.
Am o firma de prestari servicii xerox.
Cheltuielile cu hartia, dosare tus le trec pe cheltuieli materiale nestocate ma intereseaza daca,este corect.
Toate cele bune.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 17:54, 18 Iulie 2011
Nu faceti NIR la toate acestea? Ele sunt considerate materiale consumabile. Intrarea acestora trebuie inregistrata in cont 3028 pe baza notei de receptie, iar iesirea prin cont 6028. Sa inteleg ca Dvs. le inregistrati direct in cont 604? Din punctul meu de vedere nu este corect.
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contul 3021 si 3028 georgianan georgianan Poate cineva sa ma ajute cu o lamurire?am cautat pe internet, dar nimic ce ma intereseaza.....care este diferenta dintre cele 2 conturi?...ex: hartie, pixuri, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare papetarie si alte mat.consumabile deutz deutz Pentru aprovizionarile de papetarie si alte mat.cons. gen : dosare, hartie copiator, nir-uri, registre casa, role casa marcat..etc) mai trebuie facut NIR sau ... (vezi toată discuția)
Inregistrare materiale consumabile magnectical magnectical Buna ziua.As avea o nelamurire.Pentru o societate comerciala care practica comertul cu amanuntul(restaurante),cheltuielile cu produsele de curatat(axion,clor, ... (vezi toată discuția)