Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare materiale consumabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare materiale consumabile

Buna ziua.As avea o nelamurire.Pentru o societate comerciala care practica comertul cu amanuntul(restaurante),cheltuielile cu produsele de curatat(axion,clor, detergenti) si consumabile(foli aluminiu, plastic, h.igienica, servetele) le inregistrez direct pe contul 6028 deoarece se dau in consum imediat, nu se stocheaza.E corect asa?:">
Receptie + bon de consum. Efectul e cam acelasi. Totusi trebuie intai receptionate
Eu m-am gandit si la varianta de a le trece direct prin contul 604.Ce spuneti?
Nu cred ca se incadreaza la materiale nestocate. Nu se consuma pe loc. Detergent mai ramane si pe maine etc. :)
Va multumesc pentru lamuriri.O zi buna in continuare.