Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata timp lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata timp lucru

Buna ziua !
Am revenit la lucru cand copilul meu avea 9 luni si mi s-a dat dreptul sa lucrez 6 ore si sa fiu platita 8.
Acum copilul are deja 1 an si am revenit la 8 ore.
Intrebarea este legea iti permite sa lucrezi 6 ore pana cand copilul face 1 an sau pana la 2 ani?
Va multumesc !
Salariata mamica revenita la locul de munca poate beneficia de program redus de munca cu plata integrala a salariului daca un astfel de drept este prevazut in contractul colectiv de munca aplicabil sau daca salariata mamica alapteaza, in acest din urma caz numai pana implinirea varstei de un an a copilului.
Legea va permite sa lucrati 6 ore pe zi cu plata integrala a salariului pana cand copilul face 1 an (vezi OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari de Legea 25/2004 , cu modificarile si completarile ulterioare).

Gabriela CHIRAZOF, Avocat