Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM 2011

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!
OMFPS 1616/2011 care modifica OMMSS 64/ 2003 prevede la punctul 16. urmatoarele:
.................................
16.Clauza finala si datele privind semnatarii se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

Angajator, Salariat,
……….………………….… Semnătura………………
Data …………………….

Reprezentant legal,

…………………………….….

Pe data …………………………. prezentul contract încetează in temeiul art. …………….. din Legea nr. 53-2003 - Codul Muncii, republicata, în urma îndeplinirii procedurii legale.

Angajator,
………………………………

leuca_luminita a scris:

OMFPS 1616/2011 care modifica OMMSS 64/ 2003 prevede la punctul 16. urmatoarele:
.................................
16.Clauza finala si datele privind semnatarii se modifica si vor avea urmatorul cuprins:

Angajator, Salariat,
……….………………….… Semnătura………………
Data …………………….

Reprezentant legal,

…………………………….….

Pe data …………………………. prezentul contract încetează in temeiul art. …………….. din Legea nr. 53-2003 - Codul Muncii, republicata, în urma îndeplinirii procedurii legale.

Angajator,
………………………………

Deci,nu exista o prevedere legala cu privire la existenta formulei''am primit un exemplar'',asa cum colega leuca luminita in mod corect a aratat.Or,utilizatorul ne-a intrebat daca exista un temei legal ce ar fi presupus in mod imperativ existenta acestei inscrieri.Din moment ce nu avem temei legal,nu vad cum inspectorul de munca ar fi putut aplica o sanctiune pentru cele aratate.
Acolo unde legiuitorul nu distinge,nici interpretul nu trebuie sa distinga.

Vorbim de lege ,nu de cutuma.
andymaurul, utilizator
Nu cred ca este cazul sa extrapolam raspunsurile date ... eu am dat un fel de motivare a inspectorului de munca prin textele de lege pe care le poate invoca .

Daca un salariat face sesizare la ITM ca angajatorul nu i-a inmanat un exemplar de pe c.i.m., acesta nu are cum sa prezinte o dovada cum ca i-a inmanat un exemplar de pe c.i.m. ... iar faptul ca l-a pus pe salariat sa scrie ca a primit un exemplar , va pot sune ca si aici este valabil principiul invocat de dvs . sau regula ceea ce legea nu interzice este permis.
In mod absolut.Ceea ce eu vreau sa arat este ca inspectorul de munca nu poate sanctiona in acest sens.Faptul ca angajatorul are o asemenea formula inscrisa in cim,aceasta nu poate decat sa-l apere.
La mintea unora din inspectorii ITM este posibil acest lucru ... exact, o astfel de formulare pe un c.i.m. il exonereaza de o asa-zisa raspundere pe angajator.

Cred si raman la parerea mea ca si pentru aplicabilitatea acestui Cod ar trebui emise norme metodologice ...:)