avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM 2011

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:46, 21 Iulie 2011
OMFPS 1616/2011 care modifica OMMSS 64/ 2003 prevede la punctul 16. urmatoarele:
.................................
16.Clauza finala si datele privind semnatarii se modifica si vor avea urmatorul cuprins:


Angajator, Salariat,
……….………………….… Semnătura………………
Data …………………….

Reprezentant legal,

…………………………….….

Pe data …………………………. prezentul contract încetează in temeiul art. …………….. din Legea nr. 53-2003 - Codul Muncii, republicata, în urma îndeplinirii procedurii legale.


Angajator,
………………………………

leuca_luminita a scris:

OMFPS 1616/2011 care modifica OMMSS 64/ 2003 prevede la punctul 16. urmatoarele:
.................................
16.Clauza finala si datele privind semnatarii se modifica si vor avea urmatorul cuprins:


Angajator, Salariat,
……….………………….… Semnătura………………
Data …………………….

Reprezentant legal,

…………………………….….

Pe data …………………………. prezentul contract încetează in temeiul art. …………….. din Legea nr. 53-2003 - Codul Muncii, republicata, în urma îndeplinirii procedurii legale.


Angajator,
………………………………





Deci,nu exista o prevedere legala cu privire la existenta formulei''am primit un exemplar'',asa cum colega leuca luminita in mod corect a aratat.Or,utilizatorul ne-a intrebat daca exista un temei legal ce ar fi presupus in mod imperativ existenta acestei inscrieri.Din moment ce nu avem temei legal,nu vad cum inspectorul de munca ar fi putut aplica o sanctiune pentru cele aratate.
Acolo unde legiuitorul nu distinge,nici interpretul nu trebuie sa distinga.

Vorbim de lege ,nu de cutuma.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
andymaurul, utilizator
Nu cred ca este cazul sa extrapolam raspunsurile date ... eu am dat un fel de motivare a inspectorului de munca prin textele de lege pe care le poate invoca .

Daca un salariat face sesizare la ITM ca angajatorul nu i-a inmanat un exemplar de pe c.i.m., acesta nu are cum sa prezinte o dovada cum ca i-a inmanat un exemplar de pe c.i.m. ... iar faptul ca l-a pus pe salariat sa scrie ca a primit un exemplar , va pot sune ca si aici este valabil principiul invocat de dvs . sau regula ceea ce legea nu interzice este permis.
In mod absolut.Ceea ce eu vreau sa arat este ca inspectorul de munca nu poate sanctiona in acest sens.Faptul ca angajatorul are o asemenea formula inscrisa in cim,aceasta nu poate decat sa-l apere.
La mintea unora din inspectorii ITM este posibil acest lucru ... exact, o astfel de formulare pe un c.i.m. il exonereaza de o asa-zisa raspundere pe angajator.

Cred si raman la parerea mea ca si pentru aplicabilitatea acestui Cod ar trebui emise norme metodologice ...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim Andreea_Barbut Andreea_Barbut Dacă CIM pe ultima pagina unde apare data la care a fost înmânat de catre angajator nu este scrisul meu. Este un alt scris pot să in judecata compania pt ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca gabisim gabisim Buna ziua am urmatoarea intrebare in legatura cu Contract individual de munca . Avem la nivel de institutie incheiat un contract colectiv de munca incheiat ... (vezi toată discuția)
Angajare legala? Wosret Wosret Buna seara, Am semnat pe 13 martie un contract de munca, urmand ca exemplarul meu sa-mi parvina in original, indata ce va fi semnat si de Directorul General ... (vezi toată discuția)