Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sunt casatorit in romania iar acum sunt in portugalia.am un copil minor din casatorie si doresc sa divortez.as vrea sa stiu daca pot divorta in portugalia sau nu si care sunt procedurile legale care trebuiesc urmate.multumesc frumos !!!
nu puteți divorța în portugalia. cererea de divorț trebuie promovată în România. o puteți face personal sau printr-un reprezentant cu procură specială pentru divorț, acel reprezentant fiind obligat să depună alături de procură și dovada că dv/tră locuiți în străinătate.
Casatoria fiind incheiata in Romania ,actiunea de divort este supusa autoritatii instantelor de judecata romanesti.
Ambii soti sunt cetateni români sau sunt bi-nationali? Sotia este in România?
ContSters98245, utilizator