Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inlocuirea coloanelor de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inlocuirea coloanelor de caldura

buna ziua!
am si eu o problema, pe care nu stiu cum s-o rezolv.
locuiesc intr-un bloc de 4 ani. blocul este vechi, are vreo 35 de ani. la baie nu functioneaza coloana de caldura, prin urmare am facut igrasie asta iarna ( locuiesc la etajul 4).
acum vreau sa schimbam coloana de caldura din subsol, dar ceilalti locatari nu sunt de acord. conform legii, sunt obligati sa -si dea acordul si sa participe la cheltuieli. administratorul ma plimba cu vorba de 3 luni, am depus cerere, am numar de inregistrare, dar nimic....m-a intrebat ce m-a apucat?
m-am hotarat sa chem un instalator care a spus ca o face el. o sa suport eu cheltuielile, pentru ca ma gandesc ca incep in curand probele la caldura.
intrebarea mea este: cum imi pot recupera apoi banii de la ceilalti locatari de pe coloana?
e necesar sa merg in instanta?
va multumesc anticipat
este necesar numai acordul asociatiei de proprietari/locatari, nu si al vecinilor.
daca nu va dau acordul, eventual faceti cerere catre asociatia dvs prin care, ori repara coloana/coloanele de incalzire cu probleme, ori va da acordul pentru montarea centralei.=D>
una din doua trebuie sa se rezolve, sub amenintarea procesului in justitie
va multumesc mult!
asa o sa fac.
numai bine