Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare cota parte din mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare cota parte din mostenire

Buna ziua, in utma decesului bunicii am primit ca si mostenire o anumita cota parte dintr-un imobil. Acum am primit o citatie conform careia matusa mea (care detine alaturi de bunicul meu cealalta cota parte din respectivul imobil primind si ea cota parte din mostenire) ma cheama in judecata pentru a ma determina sa cedez cota mea parte din mostenire.

Eu personal nu imi doresc nici un fel de cota parte si nu am nici un fel de pretentie la aceste bunuri. Ce se intampla in acest caz daca nu ma prezint si nici nu sunt reprezentat la termenul de judecata?
spune- i matusii tale sa nu mai fie cap patrat si sa te deranjeze cu tribunalui ca asta se poate rezolva la notar :D
daca ai fost chemat totusi.... nu se intampla nimic daca nu mergi.... prima data :P
:) multumesc pentru sugestii - dar daca nu ma prezint niciodata la nici o "infatisare" - nu pierd din oficiu sau se ia o decizie in lipsa? As plati cu bucurie cheltuielile de judecata.