Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatie publica

Buna ziua,
Am depus actele pentru a participa la o licitatie publica iar cand ne-am prezentat la licitatie nu am fost lasa-ti in sala pe considerentul ca am fost descalifica-ti cu o zi inainte cand au fost deschise plicurile.
As dori sa stiu cum se poate contesta acest lucru fiindca cred ca directorul institutiei nu doreste ca noi sa putem participa la licitatie.

Multumesc!
dati mai multe detalii asupra evenimentului produs pentru a va indruma corect, e inadmisibil sa nu fiti primita la sedinta de deschidere in aceste circumstante.
Autoritatea are obligatia deschiderii ofertelor la data, ora si locul indicate in anuntul /invitatia de participare si orice ofertant are dreptul de a participa la deschiderea ofertelor.
Cu atat mai mult, in cadrul sedintei de deschidere a ofertelor, nu este permisa respingerea niciunei oferte, cu exceptia celor care au fost depuse dupa data si ora limita de depunere sau la o alta adresa si a celor care nu sunt insotite de garantia de participare in cuantumul, forma si avand perioada de valabilitate solicitate in documentatia de atribuire.
In primul rand vreau sa specific ca este vorba de o institutie publica care este in subordinea Consiliului Judetean.Ei au venit cu justificarea ca intr-o hotarare de consiliu jud. s-a stabilit regulile dupa care sa se desfasoare licitatia ,reguli care nu ne-au fost aduse la cunostinta in caietul de sarcini.Am depus o contestatie in termen la care am primit un raspuns care nu avea nicio legatura cu contestatia noastra,facand referire doar la faptul ca am fost descalificati cu o zi inainte si ca acest lucru a fost afisat in institutia lor in ziua dechideri plicurilor.