Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea

Buna ziua,
As doriu sa stiu daca in decurs de 6 luni de la deces mostenirea este gratuita??
V amultumesc
Daca va referiti la taxele notariale pe care le presupune dezbaterea succesiunii, raspunsul este nu.
nu, platiti oricum taxe notariale, indiferent cand dezbateti succesiunea.
daca nu terminati dezbaterea succesiunii in termen de 2 ani de la deces, platiti in plus si impozit 1% din valoarea bunurilor
Nu sunt gratuite, insa taxele sunt mult mai mici in primele 6 luni.
Nu sunt mai mici in primele 6 luni! Veti plati acelasi onorariu calculat la valoarea masei succesorale. Doar daca amanati dezbaterea si depasiti termenul de doi ani veti plati impozit de 1% din valoarea bunurilor cup rinse in masa succesorala.