avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea

Buna ziua,
As doriu sa stiu daca in decurs de 6 luni de la deces mostenirea este gratuita??
V amultumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 22:55, 7 August 2011
Daca va referiti la taxele notariale pe care le presupune dezbaterea succesiunii, raspunsul este nu.
nu, platiti oricum taxe notariale, indiferent cand dezbateti succesiunea.
daca nu terminati dezbaterea succesiunii in termen de 2 ani de la deces, platiti in plus si impozit 1% din valoarea bunurilor
Nu sunt gratuite, insa taxele sunt mult mai mici in primele 6 luni.
Nu sunt mai mici in primele 6 luni! Veti plati acelasi onorariu calculat la valoarea masei succesorale. Doar daca amanati dezbaterea si depasiti termenul de doi ani veti plati impozit de 1% din valoarea bunurilor cup rinse in masa succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea Nita Lacramioara Nita Lacramioara Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Succesiune vasile 65 vasile 65 doresc sa stiu care este termenul maxim sa faci succesiunea (vezi toată discuția)
Succesiune Theo1987bia Theo1987bia Bună ziua. Tatăl meu a decedat în urma cu 2 luni, și am înțeles ca dacă noi moștenitorii (mama, eu, frate) dezbatem succesiunea înainte de a se ... (vezi toată discuția)