Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare post in proiect POSDRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare post in proiect POSDRU

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: pot desfiinta un post, in conditiile respectarii Codului Muncii, in cadrul unui proiect strategic POSDRU ? Mentionez ca atributiile postului respectiv sunt preluate de managerul de proiect, iar decizia de desfiintare a postului apartine reprezentantului legal al societatii (este un SRL).

Multumesc.
Numai bine!

Angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice sau a reorganizării activităţii.
Prin urmare, se poate desfiinta un post.
gabi1 a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: pot desfiinta un post, in conditiile respectarii Codului Muncii, in cadrul unui proiect strategic POSDRU ? Mentionez ca atributiile postului respectiv sunt preluate de managerul de proiect, iar decizia de desfiintare a postului apartine reprezentantului legal al societatii (este un SRL).

Multumesc.
Numai bine!

Daca realizarea proiectului respectiv nu va conditioneaza de o anumita structura organizatorica ,cu un anumit nr. de posturi /specialitati,puteti desfiinta postul respectiv.

Multumesc ambilor consultanti !