Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima

buna ziua. De curand sotul meu a fost impilcat intr-un accident auto cu victime, A sunat la 112, a venit politia , s-a facut masuratori, s-au luat declaratii. In urma tuturor investigatiilor s-a constat ca sotul meu nu a fost vinovat .Celuilat sofer i s-a facut dosar penal. Sotului meu i-a fost luat permisul,dar are dovada. in fiecare luma trebuie sa faca 200 km pt o noua dovada. nu inteleg de ce ia luat permisul daca in fiecare luna i se elibereaza dovada, pana la solutionarea procesului celui anchetat?va multumesc
ptr ca cercetarile nu sint finalizate prin ordonanta procurorului, deci ambii soferi sunt suspecti ca fiind vinovati. In baza prezumtiei de nevinovatie, ambii soferi au inca dreptul sa conduca pina la solutionarea definitiva a dosarului.
va multumesc pt raspuns. sotul meu nu este vinovat ,din cercetarile politiei rezulta ca celalalt sofer este vinovat....nu i s-a intocmit proces verbal,a dat decat o declaratie cum s-a intamplat accidentul.