avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene POSDRU - desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene POSDRU - desfacere contract de munca

Buna ziua,

doresc sa imi spuneti, va rog, cum se procedeaza pentru desfacerea unui contract de munca facut pe durata nedeterminata pentru un proiect POSDRU, deoarece persoanele angajate astfel nu isi mai fac treaba si asteapta doar sa isi ia banii.
Cel mai recent răspuns: Dana Oancea , Consilier juridic 19:21, 22 Iulie 2011
Porivit art.55 C.mun., contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Prin urmare, aveti posibilitatea de a dispune concedierea acestora daca nu-si exprima vointa unilaterala referitoare la incetarea raportului de munca.
Concedierea se av disune in conditiile prevazute de Codul Muncii.
Va multumesc frumos. Vazusem la un mesaj asemanator ca aceasta regula nu se aplica contractelor pe durata nedeterminata din cadrul fondurilor europene POSDRU. Si asta ma macina, ca stiu ca proiectele sunt ceva mai aparte decat orice alt tip de contract pe durata nelimitata fie la privat sau la serviciu public.
Multumesc
freeelis a scris:

Porivit art.55 C.mun., contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Prin urmare, aveti posibilitatea de a dispune concedierea acestora daca nu-si exprima vointa unilaterala referitoare la incetarea raportului de munca.
Concedierea se av disune in conditiile prevazute de Codul Muncii.


Nu ar fi mai simplu ca angajatorul sa isi exprima vointa lui unilaterala potrivit punctului c al articolului amintit?
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Ambele parti au acest drept. Nu trebuie obligata cealalta parte sa isi exprime vointa,

Cred ca intrebarea a avut alt sens. In momentul in care angajatorul isi exprima vointa unilaterala de a inceta contractul, cu preavizul cerut de lege, angajatul concediat nu mai lucreaza (adica taie frunza la caini, ca tot a fost concediat), angajatorul fiind obligat sa plateasca pana la data la care inceteaza contractul.

Insa in astfel de cazuri, angajatul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contract, iar angajatorul in baza codului civil fie poate sa il oblige sa presteze, fie poate cere incetarea imediata a contractului (deci fara obligatia de a plati pana la termenul din preaviz) si chiar poate cere daune.
In proiectele POSDRU contractele nu pot inceta inainte de a notifica Autoritatea de Management. Asta intrucat atunci cand s-a aprobat proiectul s-a tinut cont inclusiv de persoanele implicate in proiect, intrucat sunt cerute anumite conditii speciale pentru fiecare functie in parte.

Din practica pot sa va spun cum se procedeaza. In primul rand gasiti o noua persoana pe care doriti sa o angajati in acea functie. Banuiesc ca stiti ce documente trebuie sa ataseze la cerere (CV, diplome etc.) Ulterior notificati autoritatea ca inlocuiti persoana x cu y si motivele care conduc la acest lucru.
Mare atentie, din cate stiu eu autoritatea de management solicita si o adresa a fostului angajat din care sa reiasa ca nu mai doreste sa lucreze in proiect.
Inainte de toate luati totusi legatura cu cei de la autoritatea de management.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare Michel TARLOWSKI Michel TARLOWSKI Am avut un CIM pe perioada nedeterminata cu perioda de proba 3 luni. Inceputul a fost pregatire pentru acest loc de munca Perioda de proba fiind 90 zile ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca Biocip Biocip Concedierea in termen de 15 zile de la angajare (vezi toată discuția)
Cumul pensie limita varsta cu salariu buiavasi buiavasi in cazul unei persoane care cumuleaza pensia cu salariul si care este angajata cu cim pe perioada nedeterminata, daca angajatorul nu mai doreste sa continue ... (vezi toată discuția)