Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor drogat e valabila declaratia lui?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor drogat e valabila declaratia lui?

buna ziua un martor intr-on dosar penal se drogheaza dar pe declaratia lui si al inca o pers sunt invinuit ,e citat in septembrie la tribunal sa dea declaratie .oare daca cer sa i sa faca testul pentru drog si iasa pozitiv adica ca se drogheaza mai sunt valabile declaratiile lui/
Ar putea fi un motiv pentru ca declaratia acestui martor sa fie inlaturata. Judecatorul va aprecia in functie de datele concrete ale dosarului si in functie de modul in care declaratia acestui martor se coroboreaza cu celelalte probe administrate in cauza.
Toate bune si frumoase , dar problema care se pune este cum puteti dovedi , daca la data cand a dat acea declaratie era intr-adevar drogat , daca a trecut vreme suficienta ca testul sa nu poata fi facut , mai ales daca martorul ar fi invatat sa zica ca isi mentine declaratia data anterior la urmarirea penala (probabil ca atunci a dat-o !).
Recomandabil ar fi , ca in limita posibilitatilor financiare , sa angajati un avocat , de comun acord cu care , veti stabili strategia de aparare.
Radu Gabrian, Mediator
Nu spui tot ! Oare de ce ?!
Spui ca ,,pe declaratia lui si al inca o pers[oana]''
Bun, unul era drogat (parerea ta, pe care n-o vei putea sustine cu probe in veci !), dar al doilea ?! Ala ce problema avea ?!
Ia zi-ne tu, ce declarau respectivii ca ai fi facut ?!
Numai instanta va aprecia ce anume retine din declaratia acelui martor. Daca intr-adevar se coroboreaza cu alte probe nu vad de ce s-ar inlatura. Bineinteles conteaza ce intelegeti prin drogat, ca daca doar fumeaza saptamanal nu prea il putem numi drogat. Asadar conteaza si drogul si ce efect are acesta asupra perceptiilor. De asemnea, aceeasi intrebare mi-o pun si eu, cum demonstram ca la un anumit moment era sub influenta substantelor? Iar daca isi pastreaza declaratia, ce facem, presupunem ca se afla sub o continua influenta? Despre ce declaratie este vorba, cu privire la ce infractiune si de ce anume va acuza in acea declaratie? Si repet intrebarea: ce intelegeti prin drogat?
pentru s_word sa sti ca nu pot spune tot e mult de spus dar sa sti ca am multi martori care stiu ca se drogheaza chiar din 1/ familia lui si 2 /am inregistrari unde tot o ruda de lui zice la fel ,si si se drogeaza demult ,si declaratia lui zice asa ca cica eu l-am pus pe unul sa semneze ce-am vrut eu in anul 2006 mare atentie e vorba de file de cec dar eu in 2006 nici nu le aveam scoase de la banca si le-am scos in 2007 si totusi ce-a semnat ?iar drogangiul declara ca in fata lui a semnat ce??oare nu avea el ceva troc cu politia ?si al doilea martor zice ca eu ia-m semnat in fata lui fila de cec si contractul dar la expertiza crafologica a iesit semnatura altei pers.iar acel contract era incheiat in 30 06 2007 si martorul zice ca i l-am senat in 29 05 2007 zi te rog cine minte si ce spui tu sa fac sau mai exact ce-aiface in locul meu sa-ti dovedesti nevinovatia si sa sti ca am avocat dar ,mie mi se pere ca nu prea se zbate da-mi te rog un sfat mersi