avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua,
Tatal meu are 59 de ani, in luna octombrie 2011 are 35 de ani de vechime si 5 ani de grupa. In iunie 2011 a intrat in somaj.
As dori sa stiu daca cand se poate pensiona anticipat si care ar fi penalizarea? (am inteles ca pana la 65 de ani va primi o penalizare de 40%)
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:52, 20 Iulie 2011
1. Daca are 35 de ani de cotizare poate solicita pensie anticipata partiala incepand cu varsta de 60 de ani.
2. Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare (pana la varsta de 65 de ani cand se elimina diminuarea.
3. La 60 de luni de anticipare inseamna o diminuare de 45%.
[


Care este vechimea totala, realizata de catre tatal dvs. 40 de ani,sau 35,caci nu am inteles f. bine?
Daca este 40 de ani,atunci la 43 de ani vechime(35st. complet+8suplimentar),adica peste 3 ani ,la varsta de 62 de ani ar putea sa se pensioneze anticipat,caz in care penalizarea va fi mai mica decat in caz de pensie anticipata partiala.
Oricum,chiar cu 35 sau 40 de ani vechime se poate pensiona anticipat partial la implinirea varstei de 60 de ani(65-5),adica anul viitor in octombrie.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
ContSters136493, utilizator
35 de ani de vechime + 5 ani de grupa (daca se ia in considerare), adica in total 40 de ani.
va multumesc pentru raspuns
multumesc
somajul se calculeaza la vechime?
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iulie 2011
ContSters170028, utilizator
moni_sb:
Perioada de
somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.

ondino:
In cazul pensiei anticipate nu se mai diminueaza pensia (deci diminuarea nu va fi mai mica, ea nu va mai exista).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mystycum mystycum buna ziua,am si eu o rugaminte.Tatal meu are 61 ani si o vechime totala in munca de 40 ani.as dori sa stiu daca si in ce conditii se poate pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca marcel58 marcel58 Sunt barbat nascut in octombrie 1958 , si lucrez din luna august 1977 intr-un combinat chimic Am muncit 35 de ani , din care 13 ani si 6 luni in grupa I de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare si penalizari FlorinL FlorinL Buna ziua, As dori sa stiu si eu pentru tatal meu, daca sunteti amabili, care ar fi varsta de pensionare atata la limita de varsta cat si pentru pensie ... (vezi toată discuția)