Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC

Buna ziua,
Vorbesc in numele unor colege de serviciu, care momentan sunt ca si mine in concediu crestere copil. Firma la care lucram s-a inchis, mai exact s-a gasit un cumparator ( intre ei binenteles ca sa nu se piarde avere, adica directoarea a trecut firma pe numele ei si a pastrat doar ce angajate a vrut, "obligandu-le" pe cele date afara sub pretextul ca vor fi reangajate in noua firma ,si cu ocazia asta vor mai lua si ele un ban in plus din somaj) care nu a mai reangajat acele persoane, ba mai mult le-a spus sa plece.Printre ele se afla si 3 pers. care sunt in concediu de maternitate 2 ani, ele nu au fost anuntate de nimic, iar cand una dintre ele a vrut o adeverinta pentru cresa, au spus ca nu mai au cum sa o ajute caci nu mai exista firma.
Cum se poate asa ceva?
Ce vor face dupa terminarea concediului:((:((, intra in somaj?
Este oare legal ce au facut, s-au corect?
Va multumesc din suflet!! :((

pe mine tot Dvs. m-ati salvat in iarna cand la fel am avut probleme cu ei si nu stiam in ce parte sa ma duc. va multumesc inca odata
Firma la care lucram s-a inchis, mai exact s-a gasit un cumparator

Daca s-a gasit un cumparator a avut loc un transfer al dreptului de proprietate.
In acest caz cumparatorul trebuie sa preia si salariatii.
Codul muncii:
Art. 173
(1) Salariatii beneficiaza de protectia drepturilor lor in cazul in care se produce un transfer al intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia catre un alt angajator, potrivit legii.
(2) Drepturile si obligatiile cedentului, care decurg dintr-un contract sau raport de munca existent la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.
(3) Transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.
Art. 174
Cedentul si cesionarul au obligatia de a informa si de a consulta, anterior transferului, sindicatul sau, dupa caz, reprezentantii salariatilor cu privire la implicatiile juridice, economice si sociale asupra salariatilor, decurgand din transferul dreptului de proprietate.

Legea 67/2006:
ART. 5
(1) Drepturile şi obligaţiile cedentului, care decurg din contractele individuale de
muncă şi din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor
fi transferate integral cesionarului.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul în care cedentul este subiectul
procedurii de reorganizare judiciară sau faliment, potrivit legii.
ART. 7
Transferul întreprinderii, al unităţii sau al unor părţi ale acestora nu poate constitui
motiv de concediere individuală sau colectivă a salariaţilor de către cedent ori de către cesionar.
ART. 8
În cazul în care transferul implică o modificare substanţială a condiţiilor de muncă
în detrimentul salariatului, angajatorul este responsabil pentru încetarea contractului
individual de muncă.
ART. 9
(1) Cesionarul are obligaţia respectării prevederilor contractului colectiv de muncă
aplicabil la data transferului, până la data rezilierii sau expirării acestuia.
(2) Prin acord între cesionar şi reprezentanţii salariaţilor, clauzele contractului
colectiv de muncă valabil în momentul efectuării transferului pot fi renegociate, dar
nu mai devreme de un an de la data transferului.
(3) În situaţia în care, în urma transferului, întreprinderea, unitatea sau părţi ale
acestora nu îşi păstrează autonomia, iar contractul colectiv de muncă aplicabil la
nivelul cesionarului este mai favorabil, salariaţilor transferaţi li se va aplica contractul
colectiv de muncă mai favorabil.
ART. 13
(1) Nerespectarea de către cedent sau cesionar a obligaţiilor prevăzute în prezenta
lege constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.500 lei (RON) la
3.000 lei (RON).
(2) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzii se fac de către inspectorii de
muncă.
ART. 15
În cazul nerespectării de către cesionar sau de către cedent a obligaţiilor prevăzute
în prezenta lege, salariaţii ori reprezentanţii salariaţilor afectaţi de transfer se pot
adresa instanţei judecătoreşti competente pentru soluţionarea conflictelor individuale
sau colective de muncă, conform legii.