Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recalculare pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recalculare pensie de invaliditate

Sunt pensiont gradul 3 din 2003,de asemenea lucrez cu 1/2 norma .
Pot cere recalcularea pensiei? . Si dupa cat timp?
Va multumesc
Beneficiarii pensiei pentru limita de varsta pot solicita recalcularea pensiei dupa realizarea fiecarui stagiu de cotizare de minimum 12 luni.
Pensia poate fi recalculata si prin adaugarea stagiilor de cotizare nevalorificate la stabilirea acesteia.
Pensia recalculata se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care s-a depus cererea de recalculare.
Cererea de recalculare a pensiei urmeaza aceleasi reguli procedurale privind solutionarea si contestarea, prevazute de lege pentru cererea de pensionare.