Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare

In cazul pagubirii de catre un srl a unui alt srl , a existat o actiune penala care s-a soldat cu scoatrerea de sub urmarire penala si neinceperea urmaririi penle . Cu toate acestea srl-ul pagubit a intentat actiune pe civil pt recuperarea pagubelor. Cand si in ce termen este indreptatita societatea pagubita de a face acesta actiune?
In termen de 3 ani de la data cand pagubitul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca, atat paguba cat si pe cel care raspunde de ea, trebuie formulata actiunea civila.

Legea stabileste termene diferite de prescriptia dreptului la dezdaunnare,termenul de 3 ani fiind un termen general insa exista careva exceptii.Una dintre ele este dreptul de a cere reparatia prejudiciului cauzat in domeniul concurentei neloiale,drept care se prescrie in termen de un an de la data cand pagubitul a luat cunostinta de marimea pagubei si de cel care a cauzat-o dar nu mai tarziu de 3 ani de la data savarsirii faptei.Cu stima!