Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie

care este termenul de prescriptie in actiunile ce privesc raspunderea civila delictuala, si de cand incepe sa curga?
va multumesc!
Art. 3, D. 167/1958 - dreptul la actiunea in reparatie a prejudiciului (pe temeiul art. 998-1003 c.civil) se prescrie in termen de 3 ani si curge de la data la care pagubitul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca atat prejudiciul cat si pe cel obligat la repararea lui. Pana la proba contrara se considera ca aceasta data (de la care curge term de prescriptie) e cea la care s-a produs prejudiciul.