Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil

cu se procedeaza pentru schimbarea unei locuinte de pe un nume pe alt nume,sau dc se face act de vanzare cumparare, ce acte trebuiesc intocmite, va rog este prima oara ,de aceea nu prea ma descurc ..va multumesc
ce inseamna pt dvs sa schimbati de pe un nume pe altul ?
exista relatie de rudenie si care e aia, intre persoana care e trecuta in actele casei si cel ce vrea ca numele lui sa fie pe act ?

In primul rand schimbarea locuintei de pe un nume pe alt nume nu se poate face Decat fie printr un act translativ de proprietate - vanzare cumparare, schimb, contract de intretinere, de renta viagera, donatie, sau prin mostenire ca urmarea a unui certificat de mostenitor, pt mostenitorul care a do bandit prin succesiune apartamentul.

Dvs ce doriti sa incheia ti?ce calitatea aveti in viitorul contract?
sa iau un apartament de la o matusa incat sa nu ma coste prea mult la bani ,pentru facutul actelor,care ar fi ce mai usor de facu ,si cam ce mati sfa
Depinde ce doriti dvs. si matusa, cel mai simplu si mai sigur este contractul de vanzare cumparare, mergeti la notarul public cu actul de proprietate al matusii, schita cadastrala si intabularea, iar mai departe notarul va finaliza tranzactia. Daca matusa doreste vreo clauza, o puteti insera in act (drept de abitatie viagera, uzufruct viager, obligatie de intretinere). Ca alternativa, puteti incheia act de donatie, dar daca matusa are copii actul poate fi atacat (de asemenea, daca veti dori sa ipotecati vreodata imobilul, unele banci sunt reticente la acte de donatie). Diferenta de taxe este mica intre vanzare si donatie, dar importanta actului in sine cred ca e cea care conteaza pana la urma...
va rog dc puteti ajuta cu un sfat in privinta unui imobil a unei persoane care a decedeat ,iar cu copilul ei nu se poate luoa legatura ce se fc cu imobilul se poate lasa unei nepoate sau altei rude apropiate ,sau ce se poate fc,va multumesc