Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil

cu se procedeaza pentru schimbarea unei locuinte de pe un nume pe alt nume,sau dc se face act de vanzare cumparare, ce acte trebuiesc intocmite, va rog este prima oara ,de aceea nu prea ma descurc ..va multumesc
Trebuie dezbatuta succesiunea. Daca a decedat dupa 1 oct 2011 termenul de optiune succesorala este de 1 an. Nu se cunoaste adresa copilului? Pentru ca in cadrul dezbaterii succesiunii, notarul public I'l va cita pe succesibil somandu l sa opteze fie a accepta succesiunea fie a renunta la ea.
nepoata ,sau fratele este gradu de rudenie?
gi_jane2 a scris:

ce inseamna pt dvs sa schimbati de pe un nume pe altul ?
exista relatie de rudenie si care e aia, intre persoana care e trecuta in actele casei si cel ce vrea ca numele lui sa fie pe act ? nepot sau frate este gradu de rudenie?