Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutooooor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutooooor

in urma cu cativa ani sora mea a cunoscut un barbat pe care il credea iubirea vietii ei. nu s-au casatorit dar au cumparat un apartament impreuna. in actul de vanzare cumparare scrie ca cei doi au cate 50% din apartament.intre timp a aparut un copil.imediat dupa nasterea copilului s-au despartit. "cumnatul" a ramas in apartament iar sora mea s-a mutat la mama cu tot cu copil.apartamentul s-a umplut de datorii deoarece asa-zisul cumnat nu a binevoit sa plateasca nimic de cand s-au despartit pana in prezent.sora mea vrea sa-mi vanda partea ei din apartament . am vorbit cu cumnatul meu sa vad daca este deacord sa-mi vanda si el partea lui.a zis ca este de acord dar mi-a cerut un pret exagerat.intrebarea mea este daca pot face ceva astfel incat sa i ii dau jumatate din valoarea reala a apartamentului si nu suma exagerata pe care o cere el?
Va trebui ca sora dumneavoastra sa solicite pe calea unei actiuni de iesire din indiviziune atribuirea in totalitate a apartamentului. In cadrul orocesului se va efectua o expertiza in constructii care v-a stabili care este valoarea reala a apartamentului.
Apoi,sora va poate vinde intreg apartamentul.
Sau sora va poate vinde cota ei din apartament si urmati dv procedura descisa mai sus.