Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate sau conflict de interese?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate sau conflict de interese?

buna ziua. functionarul public din cadrul compartimentului financiar a unei institutii publice poate tine evidenta contabila la persoane , institutii private etc. multumesc
LEGE Nr. 161 din 19 aprilie 2003
privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor pu-blice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei

Art. 94
(2) Funcţionarii publici nu pot deţine alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice;
b) în cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului în care funcţionarul public este suspendat din funcţia publică, în condiţiile legii, pe durata numirii sale;
c) în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ din sectorul public;
d) în calitate de membru al unui grup de interes economic.

Din aceeasi lege cititi si art. 96, daca va poate fi util si care se cam contrazice cu art. 94 de mai sus.
ContSters193759, utilizator