Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... UN TATA CARE NU RESPECTA LEGILE SI CARE NU SE GANDESTE ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

UN TATA CARE NU RESPECTA LEGILE SI CARE NU SE GANDESTE LA COPIL

STAU IN SPANIA LEGAL CU DREPT DE MUNCA PANA IN 2012 .IN ACEST AN AM DIVORTAT AICI SI IN URMA DIVORTULUI AM OBTINUT CUSTODIA FETEI DE 10 ANI . IN URMA DIVORTULUI S-A HOTARAT CA FATA ,PE TIMP DE VACANTA, SA STEA O JUMATATE DE VACANTA CU MAMA SI O JUMATATE DE VACANTA CU TATA . ACUM O LUNA SOTUL A PLECAT CU EA IN ROMANIA SI TREBUIA SA SE INTOARCA PE DATA DE 5 AUGUST PENTRU CA EA TREBUIA SA STEA CU MAMA . PROBLEMA ESTE CA SOTUL NU VREA SA SE MAI INTOARCA IN SPANIA.(FATA ARE CERTIFICAT DE CETATEAN EUROPEAN REZIDENT IN SPANIA,ESTE IN CLASA 5 ) . VA ROG DIN SUFLET SA-MI SPUNETI CE POT SA FAC IN ROMANIA CA SA O ADUC CAT MAI REPEDE IN SPANIA(AM INTELES CA ESTE DEZORIENTATA,NU STIE CE SA MAI CREADA PENTRU CA I SE SPUNE BA CA O SA RAMANA IN ROMANIA BA CA O SA SE INTOARCA IN SPANIA , I S-A INTERZIS SA RASPUNDA LA TELEFON CU TOATE CA TELEFONUL ESTE AL EI)
VA MULTUMESC!:(:(
Puteti face plingere penala pentru nerespectarea hotaririi judecatoresti de catre fostul dv. sot, iar pentru a rezolva urgent situatia o ordonanta presedentiala prin care acesta sa fie obligat sa aduca minora in Spania pentru a continua scoala. Va sfatuiesc sa va adresati si Autoritatiii Nationale pentru protectia copilului.pentru a va sprijini in demersurile dv.
Eu cred ca in primul rand trebuie sa vada un avocat hotararea judecatoreasca respectiva si sa o analizeze.
Daca fetita vrea sa mearga in Spania problema se poate rezolva.
Daca fetita nu vrea in Spania o sa aveti mari probleme.
Se poate face plangere penala dar va fi ceva de durata.
Principala optiune eu o consider intoarcerea fetitei in Spania la mama.

avocat Claudiu Lascoschi