Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand se anunta ITM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand se anunta ITM?

am primit decizia de concediere in data de 30 mai, iar banca a angajat ITM in data de 31 mai, este corect? Sau angajatorul poate fi amendat.
Cum "a angajat" ?
ContSters42179, utilizator
Va rog sa ma iertati. Am gresit. Doream sa spun ca a anuntat ITM mai tarziu cu o zi fata de cand mi-a dat mie decizia. Doream de fapt sa stiu daca pot face contestatie la ITM pentru a fi amendati.
Multumesc frumos.
Faptul ca angajatorul a trimis la timp sau a depasit cu o zi termenul in care trebuia sa trimita revisalul cu incetarea contractului dumneavostra de munca nu va afecteaza si nu va face sa castigati in instanta. Singura chestie pe care puteti s-o contestati e continutul deciziei.
iosif.kramar a scris:

am primit decizia de concediere in data de 30 mai, iar banca a angajat ITM in data de 31 mai, este corect? Sau angajatorul poate fi amendat.

Teoretic , ITM-ul il poate sanctiona contraventional pe fostul dvs angajator pentru netransmiterea in termen a REVISAL-ului.
Dvs stiti sigur ca transmiterea incetarii s-a facut in data de 31 mai, daca incetarea a avut loc la 30.mai?
stiu sigur. de fapt au trimis pe data de 1 Iunie. Deci doua zile intarziere. Insa din pacate cand mi-au dat decizia mie, eu am semnat de primire dar nu am pus data. Stiu de la cel catre trebuia sa o trimita. Deci sursa este sigura. Intarziere doua zile.