Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda!

Buna ziua! Sunt un director de scoala generala, au venit in control de la ISU si m-au amendat cu 2500 lei pentru unele nereguli la tabloul electric. Cine plateste amenda? Eu personal sau scoala? Cum o pot contesta?
Hercule36, utilizator
Amenda o platit dvs., evident (inteleg ca amenda este pe numele dvs.).
De contestat o puteti contesta in instanta, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal contraventional.
ContSters103772, utilizator
De ce scoala? Se administreaza si conduce singura? Aveti o functie, sunteti salarizat pe ea dar aveti si responsabilitati. Chiar daca este pe institutie, Inspectoratul scolar trebuie sa recupereze amenda de la persoana raspunzatoare. Responsabilitatea este in primul rand a conducatorului unitatii/institutiei.
Dv. va puteti indrepta impotriva "electricianului" (daca aveti) sau a "administratorului" (daca este alta persoana decat dv.)