Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca imi dau demisia mai pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca imi dau demisia mai pot beneficia de somaj?

buna ziua lucrez la o firma cu c.i.m de 4ore dar eu desfasor program normal am cerut patronului sa-mi faca c.i.m pe 8 ore dar a refuzat pe motiv ca plateste foarte mult stat din acest motiv as vrea sa renunt la serviciu daca imi cer demisia prin preaviz de 15 zile conform c.i.m mai beneficiez de somaj VA MULTUMESC ROG URGENT
Incetarea contractului de munca prin demisie nu va da dreptul la somaj.
Bibescu a scris:

buna ziua lucrez la o firma cu c.i.m de 4ore dar eu desfasor program normal am cerut patronului sa-mi faca c.i.m pe 8 ore dar a refuzat pe motiv ca plateste foarte mult stat din acest motiv as vrea sa renunt la serviciu daca imi cer demisia prin preaviz de 15 zile conform c.i.m mai beneficiez de somaj VA MULTUMESC ROG URGENT

Încetarea contractului individual de muncă prin acordul părţilor (art.55 lit.b C.mun) sau rin demisie (art.81 C.mun.) exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
Faceti o sesizare la ITM ca prin verificarea efectuata sa constate cele spuse de dvs. si sa ia masurile legale.
Mai curand pare a fi vorba despre clasica problema a muncii la gri,nu cred ca exista cineva care sa presteze 8 ore si sa fie platit doar pt.4,deci exista initial un acord tacit intre angajator si angajat cand se procedeaza astfel,pt. ca doar o parte a drepturilor salariale sa fie fiscalizate.Acordul sta in picioare pana cand angajatorul,pt. partea care se acorda "in mana" nu-si mai onoreaza intelegerea catre angajat.pt. ca nu exista nicio obligatie contractuala in acest sens.
In astfel de situatii,angajatul nu apeleaza la ITM caci ilegalitatea s-a produs si cu acordul sau.
D-na consultant nu am avut nicin acord dar mi- sa spus de la inceput c.i.m va fi de 4ore sa lucrez 8 si sa fiu platit pentru 8ore metionez ca lucrez ca bucatar si unde am mai fost sa ma angajez am primit aceleasi oferte daca sesizez I.T.M nu voi fi concediata de