Forum Discuţii juridice Executare silită licitatii imobile executate silit
Discuție deschisă în Executare silită

licitatii imobile executate silit

As avea niste intrebari privitoare la licitatiile facute de executori si anume: 1.Exista caiet de sarcini pt persoanele interesate sa cumpere un imobil din exec.silite ?2. Oferta se depune in scris sau se face cu strigare castigand cine ofera mai mult?3.Daca la a 3-4 a licitatie nu se prezinta decat un singur ofertant care ofera mai putin decat pretul de pornire se poate adjudeca acestuia?4. se poate verbal sa oferi pretul de pornire chiar daca in oferta ai trecut un pret mai mic ,in vederea adjudecarii cand participi de unul singur la licitatie? Multumesc !!
Hai sa o luam in ordine.
1. Caiet de sarcini? Nu exista asa ceva, cel putin nu pe codul de procedura civila. Stii tu ceva de la finante...
2. Oferta se depune in scris, inainte de licitatie.
3.Adjudecarea sub pretul de pornire, incepand de la Termenul 2 incolo , presupune minim 2 licitatori. Asta pentru ca o licitatie sa se tina. Nu poti licita singur. Licitatia presupune o oferta, o contraoferta, etc...pana cand se opreste unul din licitatori.
4. Pentru a adjudeca imobilul, daca esti singur trebuie sa oferi pretul de pornire al licitatiei. Daca depui oferta mai mica si te razgandesti sa dai mai mult nu sunt probleme. Sau nu ar trebui sa fie.
Un raspuns complet si la obiect.Multumesc mult!