Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestare act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestare act vanzare cumparare

o ruda a mea a facut un act de vanzare cumparare cu un nepot prin anul 2003 cu clauza de a intra in deplina posesie a bunului (casa si teren) dupa decesul vanzotorului.Se poate contesta / anula acel act de vanzare cumparare de catre vanzator ? Multumesc.
Adica a facut un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager. La decesul uzufructuarului, nudul proprietar va intra si in posesia si folosinta imobilului. In principiu nu se poate ataca vanzatorul dispune de bunul lui cum doreste.
De ce se doreste anularea actului si de catre cine?
ContSters103772, utilizator
vanzatorul doreste anularea contractului din motive personale
Nimeni nu poate ”strica” un contract la incheierea caruia a consimtit, doar pentru ca asa doreste sau ”din motive personale”.
Un contract poate fi desfiintat doar daca exista o cauza de nulitate sau daca cealalta parte contractanta nu-si indeplineste obligatiile asumate prin contract.
~ Conținut șters la cerere ~