Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de un sfat- apel divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de un sfat- apel divort

am avut parte de un proces de divort, a fost respinsa actiunea reclamantei deoarece cauzele invocate in cererea de divort nu au putut fi dovedite, iar din proba cu martori a reiesit vina exclusiva a reclamantei deaorece aceasta are o relatie extraconjugala. Daca face apel sau recurs, cu toate ca mai sunt cateva zile pina cand expira cele 30 de zile de la comunicare acordate pentru a se face apel. Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care apelul va incepe inainte de a intra noul cod civil in vigoare se pot invoca in proces noile reglementari privind divortul?;
2. Daca apelul va incepe dupa data de 01,10,2011 se vor aplica noile prevederi privind divortul din vina exclusiva a reclamantei si cele cu privire la despagubiri?
Motivele indicate de sotia dvs. in apel sunt motive noi, daca ele nu au fost mentionate in fata primei instante.
In conditiile in care nu reitereaza si motivele indicate initial, apelul va fi respins fara doar si poate.
am primit azi citatia pentru apel bineinteles insotita de asa zisa cerere a ei, am ramas surprins de ceea ce scrie. Un lucru nu inteleg, in prima instanta la procesul e divort motiveaza cererea ca eu am lovit-o, am injurat-o si am amenintat-o ca o dau afara din casa si din serviciu. In timpul procesului martorul adus de ea a infirmat cele spuse de reclamanta afirmand ca realitatea este alta, si anume ca nu cunoaste si nici nu poate declara ca mi se pot aduce acele invinuirii mie si ca nu intelege de ce sotia mea ma invinuieste de asa ceva deoarece motivul divortului dorit de sotie ar fi o relatie extraconjugala a ei. In cererea de apel nu mai aminteste de motivele din prima instanta dar motiveaza dorinta de a divorta ca am obligat-o sa faca sex cu mine si la perversiuni sexuale, lucru care nu este real. Spuneti-mi si mie ce se poate intampla? Am citit undeva in raspunsurile date mai sus ca nu poate invoca in apel alte motive de divort de care nu a amintit in prima instanta. Ceea ce am spus eu se pot numii motive noi si sa i se respinga apelul?
a trecut si apelul , instanta a respins apelul ca nefondat ,cu drept de recurs in 30 de zile
doresc sa multumesc pe aceasta cale celor care mi-au dat raspunsuri utile la intrebarile puse