Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... deces
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

deces

sotul meu a decedat in italia.el avea domiciliu la brasov eu la suceava.ne am cununat la suceava.pot sa ii fac certificat de deces la suceava???
Certificatul de deces se emite la locul unde a survenit decesul.
Certificatul de deces se elibereaza in Italia, in locul unde a decedat. Cu acel act, veti inregistra decesul la ultimul domiciliu din Romania, adica in Brasov.
Lecturati aici:[ link extern ]
dar eu daca am domiciliu in suceava nu pot sa i fac aici certificatul de deces???
Buna ziua !
Certificatul de deces va fi eliberat de autoritatile italiene . Dvs. veti putea solicita transcrierea actului de deces eliberat de autoritatile italiene la primaria domiciliului solicitantului ( al dvs.) .- art. 72 alin. (2) al HG 64/2011 - .