Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitate de retrocedare ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitate de retrocedare ?!

As dori sa stiu daca in cazul in care un imobil a fost in proprietatea unei rude indepartate mai precis stra stra bunic ( decedat in 1929 ) si a fost trecut in din proprietate privata in proprietatea statului in vremea comunistilor mai poate fi retrocedat. Este vorba atat de cladire cat si de teren ( cateva mii de metri patrati ), dar pentru care nu mai exista acte de proprietate. In cazul in care la arhiva s-ar gasi ca acest domeniu a fost luat abuziv de la aceasta ruda si trecut apoi sub proprietatea statului si s-ar face proba care sunt descendentii acestuia s-ar putea deschide proces pentru retrocedare sau despagubire? De unde s-ar putea afla care este istoricul clar al acestui domeniu? Va multumesc
incearca la administratia financiara de la locul imobilului vezi daca a fost trecut stra stra ca propietar ia dovada ,poti sa deschizi proces ,o sa ai mult de umblat ,dar merita ,:))