Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu.

Care este numarul de zile de concediu de odihna care se acorda in institutiile publice privind sanatatea?
Potrivit CCM la nivel de ramura sanitara pe 2011, durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte pentru fiecare salariat, în funcţie de vechimea în muncă astfel:
a) pentru o vechime de 0 - 1 an (neîmpliniţi la data începerii concediului) - 20 de zile lucrătoare;
b) pentru o vechime de 1 - 5 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) - 22 de zile lucrătoare;
c) pentru o vechime de 5 - 10 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) - 23 de zile lucrătoare;
d) pentru o vechime de 10 - 15 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) - 25 de zile lucrătoare;
e) pentru o vechime de 15 - 20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului) - 28 de zile lucrătoare;
f) pentru o vechime de peste 20 de ani - 30 de zile lucrătoare.

Concediile de odihnă de la pct. b), c), d), e) şi f) se suplimentează cu câte 1 zi pentru fiecare 5 ani de vechime în aceeaşi unitate. Beneficiază de vechime în aceeaşi unitate şi salariaţii trecuţi de la o unitate la alta prin reorganizare, potrivit dispoziţiilor legale.
Dar s-a publicat CCM la nivel de ramura sanitara pe 2011?
sandrinamelinda1 a scris:

Dar s-a publicat CCM la nivel de ramura sanitara pe 2011?

Nu stiu sigur daca este sau nu publicat ... ceea ce am postat este varianta finala a acestuia dupa incheierea negocierilor
Ideea este ca nu poate fi aplicat atata timp cat nu este publicat in M.OF.
sandrinamelinda1 a scris:

Ideea este ca nu poate fi aplicat atata timp cat nu este publicat in M.OF.

Ideea este ca poate fi aplicat, daca nu este publicat in Monitorul Oficial ... Contractele colective de munca se aplica de la data inregistrarii lor la autoritatea competenta sau de la o data ulterioara, potrivit conventiei partilor.