avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nou contract la data pensionari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nou contract la data pensionari

Sunt administrator la o asociatie si in sept indeplinesc varsta de pensionare. Cnf art 56 d din codul mci CIM inceteaza de drept. Cum se procedeaza la acea data ? Eu am un CIM cu timp partial si doresc sa continui, tot cu un CIM cu timp partial. Voi incheia acest contract si voi deschide altul, voi face fisa de lichidare, voi declara cele doua contracte in revisal ,..... ?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 18:39, 26 Iulie 2011
1. In urma renumerotarii si republicarii Codului muncii in Monitorul Oficial nr. 345/2011, art.56d a devenit art.56c.
2. Faceti incetarea contractului individual de munca (CIM) cu data indeplinirii conditiilor de pensionare de varsta si, cu aceeasi data, faceti un nou CIM.
3. Inregistrati incetarea CIM in Revisal si apoi inregistrati noul CIM.
georgeiuly a scris:

Sunt administrator la o asociatie si in sept indeplinesc varsta de pensionare. Cnf art 56 d din codul mci CIM inceteaza de drept. Cum se procedeaza la acea data ? Eu am un CIM cu timp partial si doresc sa continui, tot cu un CIM cu timp partial. Voi incheia acest contract si voi deschide altul, voi face fisa de lichidare, voi declara cele doua contracte in revisal ,..... ?


Pasi sunt urmatori:
1. se emite decizia de incetare a vechiul c.i.m. la data indeplinirii conditiilor de pensionare.
2. se incheie un nou c.i.m. care are ca data de incepere a activitatii aceeasi data de la pct.1
3. se transmite in REVISAL incheierea noului c.i.m. si apoi incetarea celui vechi.
va multumesc , am inteles cum sa procedez. Ce se intampla daca depun dosarul de pensie dar nu inchei acest contract , nu am gasit vreo penalizare daca procedez asa.
Il puteti inceta dupa comunicarea deciziei de pensionare daca este vorba despre pensie de invaliditate, pensie anticipata partiala, pensie anticipata, pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare sau se poate inceta la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare in cazul pensiei pentru limita de varsta.
multumesc freeelis, dar totusi abuzez putin , deci pot continua cu prezentil CIM timp partial ? este mai complicat ptr mine sa inchid un contract si sa deschid altul, inregistrarea lor. va multumesc.

Alte discuții în legătură

Pensionare limita de varsta Ilie88 Ilie88 Buna ziua, Am un salariat care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta (reducere varsta standard de pensionare pt conditii deosebite) si ... (vezi toată discuția)
Reangajare dupa pensionare Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. Directorul adj., economist, iese la pensie, la limita de varsta. Dupa aceasta, daca doreste sa-si continue activitatea, poate fi reangajat cu un nou ... (vezi toată discuția)
Diferente revisal codul muncii Olga27 Olga27 Buna ziua, Am avut in ultima perioada cateva incetari CIM cu 56d - indeplinirea conditiilor cumulative pentru pensionare...... . In revisal la art 56d ... (vezi toată discuția)