avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hidroizolatie acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hidroizolatie acoperis bloc

Buna ziua,
Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje. De ceva timp am mari batai de cap cu hidroizolatia acoperisului, si anume sunt infiltratii de apa in apartamentul meu. Am convocat o sedinta cu toti locatarii pentru ai convinge sa refacem hidroizolatia blocului, in principiu au fost de acord, dar dupa ce s-a constatat (s-au facut masuratori de catre o firma specializata) ca trebuie sa plateasca fiecare cate o suma (cca 1500 lei de apartament) s-au razgandit. Ce pot face eu in cazul asta? Sa repar local pe banii mei acoperisul, dar nu se va rezolva mai nimic, sa refac intreg acoperisul doar deasupra apartamentului meu, evident pe banii mei, dar iarasi nu se revolva problema integral, sau sa refac intraga hidroizolatie a blocului pe banii mei, urmad a ulterior sa-i actionez in judecata pentru a-mi recupera banii?
Daca voi opta pt oricare din aceste variante, care este procedura (pasii de urmat) pentru a-mi putea recupera banii pe cale legala?
Multumesc
Buna ziua,

Am si eu o problema legata de izolatia de pe acoperis...

S-a hotarat sa se realizaeze izolatia...s-a si gasit o firma ...de cartier,sau nu...nu stiu detalii..nu s-a vorbit despre o oferta mai bogata de firme dispuse sa faca aceasta operatie...
Nu stiu sa se fi facut o inspectie la fata locului....reprezentanti ai vreunei firme sa vina sa vada efectiv in ce stare este acoperisul, daca pot sa-si permita sau nu sa dea p garantie pentru o suprafata partiala..........nu s-a facut vreun deviz...ci pur si simplu o firma care a comunicat ca face lucrarea pe 21 ron/mp....

Problema este alta... suntem un bloc cu 3 scari, dar cu o singura intrare pe acoperis,...si tocmai scara cu intrarea pe acoperis..nu are probleme, deci nu e de acord sa faca izolatia....

Logica mea imi spune urmatoarele : de intrat se intra pe la scara A,unde nu se face acum izolatia...toate materialele + muncitorii vor calca invevitabil pe partea rezervata acestei scari.Nu vor avea probleme ,ei mai apoi?? Nu ne vor pune pe noi sa le platim reparatia?

Nu sunt impotriva! Din contra, ma bucur ca aici s-au hotarat in sfarsit sa se faca ceva in bloc, dupa aproape 8 ani! Dar nu sunt de acord sa dau acesti bani pe "carpaceala"!

Daca acum mi se spune ca, conform Legii Asociatiei de Proprietari sunt obligata sa platesc cota ce mi se cuvine, nu asa ma poate obliga si peste 2 ani, cand se va ajunge(daca nu mai repede) la concluzia ca s-a facut un lucru de mantuiala?

Am comunicat ca avand in vedere ca nu se face pe toata suprafata blocului ci doar pe 2/3 scari...inainte de a da banii, doresc o Hartie/Adeverinta de la Asociatie, ca pe perioada Garantiei nu ma mai obliga la o alta plata pentru aceasta lucrare.....Nu mi se pare corect ca la fiecare 2-3-4 ani , sa se vina cu Legea , sa mi se spuna ca, conform acestei Legi sunt obliogata sa platesc, si , de fiecare data sa se faca lucru de mantuiala....

Cum pot sa detensionez situatia? Ce pasi, ce sesizari as putea face? Nu vreau sa nu platesc, doar ca doresc sa se faca o lucrare buna, de banii dati....Nu-mi permit sa arunc pe fereastra banii, doar pentru ca Legea obliga....

Nu sunt singura in aceasta situatie, ne puteti spune ce sa facem sa le atragem atentia ca se greseste?

Trebuia asociatia sa ia mai multe oferte? Trebuia sa ne prezinte tuturor aceste oferte? Nu trebuia sa vina cineva specializat sa vada la fata locului cat si ce este de munca?
Multumesc!!
Nu trebuie sa vina cineva specializat sa vada starea hidroizolatiei.
Daca se apuca de reparatia ei, e clar ca sunt probleme si, daca sunt probleme, atunci se face lucrarea.
Cu cine?
Cu o firma specializata care ofera pe contractul pe care il face cu asociatia si garantia de 5 ani sau 10 ani, depinde de cate straturi pune.
La pretul pe care ni-l spuneti, lucrarea se face cu un singur strat.

De ce si cine sa va dea o asigurare in plus ca peste 2 ani nu vi se vor mai cere bani?
Firma garanteaza, prin contract, dar daca firma, pana in 5 ani, da faliment si dispare de pe piata, e clar ca, in caz de probleme va fi chemata alta si se va face o peticeala a lucrarii.
Doar nu vreti sa garanteze presedintele! Nu el face lucrarea si el nu poate garanta pentru profesionalismul niciunei firme, oricate oferte i s-ar prezenta.
Sa incerc sa va raspund eu, poate intelegeti.
- lucrarea de hidroizolatie a unei terase comune se poate face si " pe scar" , adica fiecare scara , cand este nevoie; noi avem un bloc P+4 cu sase scari (doua intrari) si am facut lucrarea in 3 etape, desigur, cu luarea tuturor masurilor de protejare a terasei (am pus niste cartoane groase pe traseul de circulatie a muncitorilor); materialele rezultate din decopertare, cat si materialele necesare lucrarii le-am urcat pe bloc cu ajutorul unei mici macarale, adusa de firma);
- la delimitarea dintre scari exista, din constructie niste "cocoashe" care delimiteaza scarile, astfel ca apa stransa pe o scara nu trece la celelalte scari, cu conditia ca sifoanele de preluare a apei provenite din precipitatii sa functioneze corect (este necesar ca cineva sa controleze periodic aceste sifoane care trebuie prevazute cu dispozitive care nu permit infundarea mai ales cu frunze);
- sigur, asa cum s-a mai spus, o lucrare pe toate scarile este de preferat uneia facuta in perioade diferite;
- costurile se repartizeaza pe scari, asa ca daca cei de la prima scara nu contribuie la lucrarea facuta pe celelalte scari, nici dvs. nu o sa vi se repartizeze costuri daca lucrarea se face numai pe prima scara;
- in rest sunt de acord cu cele aratate de @elga50;

Daca mai aveti nelamuriri, va raspundem, in masura in care ne pricepem...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatia acoperisului i_andreea2005 i_andreea2005 Buna seara! As dori sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri legate de izolatia acoperisului. Am sa incep printr-o povestioara scurta ca sa ma fac mai ... (vezi toată discuția)
Probleme cu terasa si administratia Mihai SG Mihai SG Buna Ziua, Au fost probleme cu terasa si acum, dupa reparatie, sunt si mai multe. Conditiile in care se intampla toate astea sunt urmatoarele: 1) ... (vezi toată discuția)
Stau la ultimul etaj si imi ploua in casa criserb criserb Buna ziua, Dupa cum spune si titlul, stau la ultimul etaj si imi ploua in casa. A inceput sa ploua tarziu in toamna, nu am mai avut timpul necesar ... (vezi toată discuția)