Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediul de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediul de crestere a copilului?

Buna seara,

Sunt in concediu de crestere a copilului pana in data de 02.08.2011, iar dupa aceasta data nu mai doresc sa ma intorc la vechiul loc de munca. Postul meu nu a fost desfiintat, dar conditiile pe care mi le ofera pentru a ma intoarce nu ma multumesc.
Doresc sa stiu daca am dreptul la ajutorul de somaj pana imi gasesc un alt loc de munca. Daca exista posibilitatea de a solicita eu acest lucru, fiindca firma cu siguranta nu va vrea sa ma dea in somaj.

Va multumesc.
Nu puteți beneficia de somaj dacă dvs. solicitati desfacerea contractului de munca.
Pentru a beneficia de somaj incetare contractului trebuie facuta din cauze neimputabile dv. La cererea dv. de incetare a contractului nu veti beneficia de somaj.