Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuzare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuzare

Judecatorul X s-a pronuntat intr-un dosar civil privind anularea act cu semnatura legalizata privind pensia de intretinere minori (plata in avans,renuntare). La recurs s-a trimis cauza spre rejudecare la instanta de fond. Dl X s-a abtinut in acest caz si s-a numit alt judecator.
Acum exista pe rol o contestatie la executarea pensiei de intretinere , contestatorul aduce ca proba actul contestat , asupra caruia dl X s-a pronuntat deja in hot de mai sus, si nu stiu cum naiba se intimpla ca dosarul ajunge tot la el.:">
Pot cere recuzarea acestuia pe motiv ca si-a spus parerea (art.27 pct7 CPrCiv) si a avut o conduita in acel dosar care l-a facut impartial , a ignorat o cerere de aminare a aparatorului si a lipsit de aparare partea? Am vre-o sansa sa fie admisa? Cu cit se timbreaza cererea?
Cu aceeasi ocazie pot cere judecarea cauzei de un complet pentru minori si familie tot in ideea de a scapa de acest domn? :D
br_nicku, utilizator
nu va fi admisa, nu este acelasi dosar in care si-a spus parerea acest domn X sau identitate de obiect
cererea de recuzare se timbreaza cu 4 lei taxa de timbru si 0.15 lei timbru judiciar
nu puteti solicita judecarea cotestatiei la executare de catre un complet de minori intrucat nu intra in aria lor de competenta, este o cauza civila , chiar daca la izvor este o cauza de minori-singurul aspect fiind pensia de intretinere acordata unui minor
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Pentru asigurarea neutralitatii judiciare, impartialitatea presupune doua elemente: lipsa oricarei prejudecati si lipsa oricarui interes din partea judecatorului (CEDO, cauza Piersack vs. Belgia, hotărârea din 1 oct.1982). Potrivit Curtii de la Strasbourg - jurisprudenta din cauzele Hauschildt vs. Danemarca (1989), Sainte Marie vs. Franta (1992), Padovani vs. Italia (1993), Bulut vs. Austria (1996), Morel vs. Franţa (2000), Didier vs. Franţa (2002) - abordarea care priveste primul element al impartialitatii trebuie sa constea intr-o apreciere in concreto: trebuie analizata atat gandirea, cat si conduita judecatorului vizat, pentru a vedea daca judecatorul si-a format mai inainte de a pronunta hotararea o opinie in legatura cu modul de desfasurare si solutionare a cazului. Impartialitatea se prezuma pana la proba contrara.

Totusi eu gindesc ca pronuntindu-se pe principala proba a contestatiei dl X are un interes profesional sa nu se contrazica singur. Pe de alta parte lipsirea de aparare a partii in dosarul celalt arata o lipsa de impartialitate care a si fost sanctionata de instanta de recurs.
Alte opinii va rog....