Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara?

Va rog sa-mi spuneti daca poate fi sistata plata pensiei alimentare intre absolvirea liceului si inceperea anului universitar'respectiv lunile iulie,august si septembrie.Va multumesc!
Daca exista o hotarare care stabileste ca pensia de intretinere trebuie platita pana la finalizarea studiilor, dar nu mai mult de 26 de ani, nu se poate. Sub ce motiv?? nu scrie nicaieri ca in vacante nu se plateste pensia de intretinere!!
daca nu aveti o astfel de hotarare si copilul a intrat la facultate, copilul sa depuna cat mai urgent o cerere de chemare in judecata pentru majorarea pensiei de intretinere, cerere in care va arata ca este major si studiaza in continuare ( depune adeverinta de la facultate ). In acest caz prin hotarare tata va fi obligat sa plateasca pensia de intretinere de la data introduceri cererii ( data stampilei de la registratura ) pana la absolvirea facultatii, dar nu mai mult de 26 ani.
Va multumesc din suflet!