Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mentinerea starii de arest dupa 1 termen de fond
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mentinerea starii de arest dupa 1 termen de fond

am si eu o intrebare;dupa primul termen pe fond in cazul cu arestati preventiv,mentinerea starii de arest va fi judecata de catre curte de apel sau de catre tribunal?mentionez ca dupa primul termen de fond am primit sentinta de 2 ani si 6 luni cu executare din partea tribunalului.
Daca nu formulati apel impotriva sentinta instantei de fond , hotararea dvs. va ramane definitiva.
Banuiesc insa ca veti uza de ambele cai de atac, sentinta in cazul dvs. fiind atacabila cu apel si apoi cu recurs.
Apelul va fi judecat de catre Curtea de de Apel , iar recursul de ICCJ.
La primul termen din apel se va pune in discutie legalitatea si temeinicia masurii arestarii preventive precum si mentinerea acesteia.
va multumesc!noi am facut apel,dar parchetul nu a facut..desi au trecut cele cele 10 zile de la pronuntare
o parere....exista vreo posibilitate ca la curtea de apel sa fie redusa pedeapsa?
In principiu, in caile de atac instanta poate reduce pedeapsa aplicata si poate fi schimbata si modalitatea de executare, insa depinde care este situatia efectiva din dosarul dvs.
Angajati avocat.
avem avocat,va multumesc!ideea este de a afla si alte paraeri avizate in acest sens.