Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare loc de munca

As dori un punct de vedere pentru urmatoarea situatie;
Angajatorul trece in contract la locul de munca "Serviciul X'' care are un sediu central si activitati in mai multe locatii fara a specifica locul/locurile de desfasurare a activitatii.
Sub acest pretext muta salariatii permanent de la o locatie la alta in mod arbitrar dupa principiul ''locatii bune pentru anumite persoane''.
Cum poate fi contracarata o asemenea practica? Se poate considera ca loc de desfasurare a activitatii sediul central?

In CIM trebuie inserata clauza de mobilitate in cazul in care este posibil desfasurarea activitatii si la alte sedii. (Raspunsul nu este pentru sector bugetar).
Angajatorul sustine ca in baza prevederii din contract si anume loc de munca la ''Serviciul X'' poate decide in orice moment mutarea salariatilor de la o adresa la alta pe orice interval de timp fara a avea nevoie de o clauza de mobilitate.Acest lucru chiar se intampla inclusiv cu acordul tacit al sindicatului si creeaza disfunctii majore si instabilitate in activitate.Nu este vorba de sectorul bugetar.
Cei care se opun mutarilor sunt introdusi in procedura de sanctionare disciplinara pentru insubordonare.
Care ar fi totusi metoda de contracarare a acestei practici?
Prin locul de munca se intelege spatiul fizic, restrans, in care lucratorul isi desfasoara activitatea profesioanala avand la dispozitie mijloacele de munca puse la dispozitie de angajator.

Este un element esential al contractului individual de munca, constand in indicarea sectorului, sectiei, atelier, departament, compartiment, birou, etc., la sediul de baza al firmei sau indicarea localitatii (comuna, oras, municipiu) la alt sediu secundar unde activitatea urmeaza sa fie prestata pe toata perioada contractului sau pana la modificarea locului muncii, conform contractului incheiat cu un anumit angajator.

Locul muncii poate fi modificat temporar, unilateral de catre angajator, de la o sucursala la alta, prin delegarea salariatilor.
In acest sens, prevederile art. 43 din Codul muncii stabilesc ca delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca ([ link extern ] >
ContSters42179, utilizator
Inteleg importanta elementului dar daca este trecuta cim am spus ''Serviciul X'' care are activitati la mai multe adrese iar in contract nu exista clauza de mobilitate in baza carui drept angajatorul ''invarte salariatii'' dupa bunul plac ? Cum ramane si cu definirea traseului acasa-serviciu in fisa de protectie a muncii ?

La acest mod de specificare a locului de munca angajatorul ar trebui sa aiba dreptul de a stabili discretionar locul exact doar la inceput si nu sa-l schimbe arbitrar ulterior.