Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reclamatie pt consumul de apa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reclamatie pt consumul de apa

Unde ne putem adresa locuitorii unui bloc cu o sesizare/plangere pt surplusul de consum de apa care ne este introdus ilegal.Sesizarea trebuie sa fie introdusa personal de fiecare localnic sau se poate face o sesizare comuna de catre toti localnicii,ce trebuie sa cuprinda aceasta sesizare si in baza carui temei legal o putem realiza?multumesc
Initial presedintelui asociatiei prin care sa cereti sa va arate facturile si formula de calcul. Dupa acea la primarie.
Trebuie sa precizati cine va baga mai multi metri cubi de apa decat considerati ca ati consumat? Daca e vorba de asociatia de proprietari atunci cand calculeaza listele de plata, atunci aveti posibilitatea sa va adresati cenzorului, presedintelui, apoi chiar catre departamentul din primarie care se ocupa cu relatia cu asociatiile de proprietari. Aici depinde si de gravitatea faptei. Sesizarea e individuala.