Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VENIRE Grecia-Romania minor (17)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VENIRE Grecia-Romania minor (17)

Un minor poate trece granitele Grecia-Bulgaria si Bulgaria-Romania singur?
Mentionez ca are pasaport si procura de la parinti ca sa se reintoarca in tara cu mine, dar eu nu pot sa ma reintorc in Romania "acum".

Daca nu se poate as dori sa imi spuneti ce acte ar trebui?
Multumesc anticipat !
P.S. are 17 ani.

( SI SPER CA AM POSTAT UNDE TREBUIE )
co43wy, utilizator
Nu aveti procuraaaa!!, aveti declaratie acord, totusi copii acestia nu sunt obiecte.

Nu se poate deplasa far a insotitor! Si daca schimbati insotitorul ca dvs nu puteti tb ca parintii sa dea alta declaratie acord care sa va parvina dvs si insotitorului ca sa poata copilul veni acas a.
Daca este cetatean roman eu zic ca poate. Problema este de plecat, nu de venit.
Ai dreptate nu e procura. Si "copilul" e fratele meu.

Dar am vazut undeva pe site-ul politiei de frontiere ca sa REVINA in tara nu trebuie neaparat insotitor.

Acuma nu stiu daca am vazut eu bine, ca nici nu mai gasesc pagina.
Acordul parintilor este necesar doar la iesirea din tara pentru a proteja minorul. La revenirea in tara nu mai e necesar acest acord.