avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VENIRE Grecia-Romania minor (17)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VENIRE Grecia-Romania minor (17)

Un minor poate trece granitele Grecia-Bulgaria si Bulgaria-Romania singur?
Mentionez ca are pasaport si procura de la parinti ca sa se reintoarca in tara cu mine, dar eu nu pot sa ma reintorc in Romania "acum".

Daca nu se poate as dori sa imi spuneti ce acte ar trebui?
Multumesc anticipat !
P.S. are 17 ani.

( SI SPER CA AM POSTAT UNDE TREBUIE )
Ultima modificare: Vineri, 29 Iulie 2011
co43wy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 22:23, 29 Iulie 2011
Nu aveti procuraaaa!!, aveti declaratie acord, totusi copii acestia nu sunt obiecte.

Nu se poate deplasa far a insotitor! Si daca schimbati insotitorul ca dvs nu puteti tb ca parintii sa dea alta declaratie acord care sa va parvina dvs si insotitorului ca sa poata copilul veni acas a.
Daca este cetatean roman eu zic ca poate. Problema este de plecat, nu de venit.
Ai dreptate nu e procura. Si "copilul" e fratele meu.

Dar am vazut undeva pe site-ul politiei de frontiere ca sa REVINA in tara nu trebuie neaparat insotitor.

Acuma nu stiu daca am vazut eu bine, ca nici nu mai gasesc pagina.
Acordul parintilor este necesar doar la iesirea din tara pentru a proteja minorul. La revenirea in tara nu mai e necesar acest acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minor claudiaaydogan claudiaaydogan buna ziua as dori sa stiu daca unui minor de o luna si jumatate i se va face pasaport individual sau va fi inscris pe pasaportul unuia dintre parinti de ... (vezi toată discuția)
Documente pentru calatorie strainatate minor insotit de unul din parinti cezarionescu cezarionescu Buna ziua. Sotia mea vrea sa plece cu copilul minor in strainatate via avion pe ruta Romania - Grecia dus si Grecia - escala Austria - Romania intors. Nu ... (vezi toată discuția)
Procura pentru minor geo81 geo81 Dupa ce am patit cu procura de la pasaport nu mai vrem, iar sa intampinam probleme si cu cea de intoarcere in italia(facuta la acelasi notar in italia)si vreau ... (vezi toată discuția)